Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί: Μαρία Παπαδοπούλου, Παναγιώτης Μπλίτσας και οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου.

Το Πρόγραμμα απευθύνεται στην πληθυσμιακή ομάδα των μαθητών/τριών που φοιτούν στις τάξεις ΣΤ΄ Δημοτικού και Α’ Γυμνασίου. Χαρακτηριστικό των παιδιών αυτής της ηλικίας είναι ότι βρίσκονται σε περίοδο κρίσης, καθώς κινούνται εν μέσω δύο μεταβατικών σταδίων: της αλλαγής της εκπαιδευτικής βαθμίδας από το Δημοτικό Σχολείο στο Γυμνάσιο και της αναπτυξιακής αλλαγής του ίδιου τους του εαυτού, όπως προχωρούν από την παιδική προς την εφηβική ηλικία.

Στη βιβλιογραφία γίνεται λόγος για το «σοκ της μετάβασης», δηλαδή την κατάσταση κατά την οποία ο μαθητής βιώνει συναισθήματα ανασφάλειας, αγωνίας, άγχους και φόβου πριν, κατά τη διάρκεια αλλά και μετά το αρχικό στάδιο της μετάβασης. Σκοπός του προγράμματος είναι η ενδυνάμωση των μαθητών/τριών (γνωστικά, συναισθηματικά και κοινωνικά) για να μπορέσουν να ανταποκριθούν με τον καλύτερο δυνατό στην μεταβατική αυτή φάση. Για την υλοποίηση του προγράμματος θα συνεργαστούμε με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Καβάλας και την ψυχολόγο του σχολείου μας.