Το Σχολικό Έτος 2019-2020 πραγματοποιήθηκε το Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα με θέμα “Ο τόπος που ζω, ο τρόπος που ζω: φυσικό και κοινωνικό περιβάλλον για ένα Ελληνόπουλο στο Βουκουρέστι” με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Ισιδώρα Καυκά, Φιλόλογο του Σχολείου.

Στην πόλη διακρίνουμε τη διατήρηση και προστασία αστικού και περιαστικού πρασίνου, παράλληλα με ένα μοντέρνο καταναλωτικό πρότυπο ζωής. Η αστική ανάπτυξη και τα οδικά δίκτυα δυναμικά συνδέονται με ένα ισχυρό φυσικό περιβάλλον όπου επιτρέπονται οι δράσεις και καλλιεργείται η περιβαλλοντική συνείδηση: πώς βιώνουν το αστικό πράσινο οι ντόπιοι και πως εμείς; Μια ανθρωπολογική, κοινωνιολογική προσέγγιση με παρατήρηση και αυτοέλεγχο. Ένα ταξίδι αυτογνωσίας και περιβαλλοντικής συνειδητοποίησης των μαθητών μας: ανάμεσα σε δύο κουλτούρες, ελληνική και ρουμανική, με ισχυρό τον παράγοντα λαϊκή παράδοση και στις δύο, μέσα στα mall και στα πάρκα, μπορεί να συνδυαστεί η αειφορία με το καταναλωτικό πρότυπο ζωής;”