Στις 19-12-2022, 20-12-2022 και 21-12-2022, οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου, στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, συμμετείχαν σε μία διδακτική πρόταση με αξιοποίηση της ανεστραμμένης τάξης και της διαφοροποιημένης διδασκαλίας. Η δράση υλοποιήθηκε από την εκπαιδευτικό κ. Παναγιώτα Καλιακού, ενδοσχολική συντονίστρια φιλολόγων του σχολείου και την παρακολούθησαν οι εκπαιδευτικοί αντίστοιχης ειδικότητας και μαθητές.

Κατά τη διάρκεια της δράσης, η εκπαιδευτικός σχεδίασε δραστηριότητες για τους μαθητές, ώστε να ενεργοποιηθούν οι ποικίλοι τρόποι μάθησης, να αναδειχθεί η δυναμική της ιδιαίτερης νοημοσύνης τους και κατά συνέπεια να αυξηθεί το ενδιαφέρον τους, η συμμετοχή τους και να επιτευχθούν καλύτερα μαθησιακά αποτελέσματα. Κατά τη σύγχρονη διδασκαλία, οι ίδιοι οι μαθητές παρουσίασαν το προϊόν της εργασίας τους,  λειτουργώντας συνθετικά και με αυξημένη πρωτοβουλία.

Ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση με  όλους τους συμμετέχοντες-εκπαιδευτικούς & μαθητές.