Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2019-20 στο πλαίσιο των πολιτιστικών προγραμμάτων δημιουργήθηκε στο σχολείο μας «Ρητορική Ομάδα» με σκοπό να ασκηθούν οι μαθητές και οι μαθήτριες στην εκφραστική ανάγνωση, στον αυθόρμητο και προτρεπτικό λόγο και στις αντιλογίες. Απώτερος στόχος όλων αυτών είναι:

• Ενίσχυση αυτοπεποίθησης και αυτοεκτίμησης μαθητών/τριών
  • Ενίσχυση πρωτοβουλίας και ενεργού συμμετοχής στη ζωή του σχολείου
  • Ανάδειξη ταλέντων και καλλιέργεια δεξιοτήτων λόγου
  • Καλλιέργεια δημιουργικής και ελεύθερης έκφρασης
  • Καλλιέργεια συνεργατικού πνεύματος
  • Καλλιέργεια δημιουργικής και κριτικής σκέψης, ώστε να αρθρώσουν ορθό και τεκμηριωμένο λόγο με αισθητική αξία και να ασκηθούν στον δημοκρατικό διάλογο.

Γενικότερα, η δράση στοχεύει στην καλλιέργεια των «ήπιων δεξιοτήτων» των μαθητών και μαθητριών, που σύμφωνα με τον ορισμό του Goleman (1995), είναι ένα σύνολο ικανοτήτων, που επιδρούν στον τρόπο που το άτομο μαθαίνει και διαχειρίζεται τον εαυτό του αλλά και τις σχέσεις του με άλλους. Δεξιότητες επικοινωνιακές, ικανότητα συνεργασίας, δημιουργικότητα, πρωτοβουλία, αποφασιστικότητα, ενσυναίσθηση, προσαρμοστικότητα και ευελιξία, διαχείριση χρόνου, οργάνωση και επίλυση προβλήματος είναι δεξιότητες που σχετίζονται με την ολιστική ανάπτυξη του μαθητή/τριας και θέτουν τα θεμέλια για την ομαλή μετάβαση και ένταξη στην οικονομική, πολιτική και κοινωνική ζωή.

Επίσης, στο πλαίσιο αυτής της δράσης επιτυγχάνεται με δημιουργικό τρόπο η σύνδεση με το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών, όπως με τη θεματολογία των Αρχαίων Ελληνικών από το Πρωτότυπο και από Μετάφραση, με τη Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία, την Ιστορία αλλά και άντληση επιχειρημάτων από τα υπόλοιπα διδασκόμενα μαθήματα.

Τέλος, η ομάδα, προκειμένου να ενδυναμώσει τον ρόλο της και να υλοποιήσει τους στόχους της, συνεργάζεται με την

1. Ελληνική Ένωση για την Προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση
  2. Ινστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (ΙΡΕΣΕ)
  3. Ένωση Ελλήνων (Uniunea Elena Din Romania) και συμμετείχε κατά το σχολικό έτος 2019-20 στην Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας που διοργάνωσε στην Ακαδημία Βουκουρεστίου