Το Γυμνάσιο-Λύκειο του Ελληνικού Σχολείου Βουκουρεστίου στις 24.03.2022 πραγματοποίησε εορταστικές εκδηλώσεις στο χώρο του σχολείου για την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου με υπεύθυνες εκπαιδευτικούς τις κκ. Φωτεινού Αγγελική, Κατόπη Μαριάννα και Δούκη Αικατερίνη.

Στις 25.03.2022 συμμετείχε στη λειτουργία της Ελληνορθόδοξης Εκκλησίας του Ευαγγελισμού στην Πρεσβεία της Ελλάδας στο Βουκουρέστι με χορωδία μαθητών υπό τη διεύθυνση της μουσικού εκπαιδευτικού Μαριάννας Κατόπη. Οι μαθητές κατέθεσαν στεφάνι στο Μνημείο του Ρήγα Φεραίου στον προαύλιο χώρο της Εκκλησίας.

Στις 26.03.2022 συμμετείχε στην λειτουργία της Ελληνικής Εκκλησίας του Ευαγγελισμού στη Βραΐλα με χορωδία μαθητών, η οποία έψαλε τον Ακάθιστο Ύμνο (Τη Υπερμάχω).