Η ιστορία του Ελληνικού Σχολείου Βουκουρεστίου “ΑΘΗΝΑ” ξεκινάει με τη λειτουργία του το 2008 οπότε και υπογράφεται Μνημόνιο Συναντίληψης μεταξύ:

a) του Υπουργείου Παιδείας της Ελλάδας, εκπροσωπούμενο από την Πρεσβεία της Ελλάδας στο Βουκουρέστι, και

β) του Συλλόγου Ελλήνων Γονέων και Κηδεμόνων ως νομικό πρόσωπο μη κερδοσκοπικού, μη κυβερνητικού και μη πολιτικού οργανισμού.

Τα δυο μέρη συνεργάζονται, όπως αναφέρεται στο μνημόνιο, για την λειτουργία της εκπαιδευτικής μονάδας Ελληνόγλωσσης Εκπαίδευσης, η οποία ακολουθεί το Ελληνικό Εκπαιδευτικό Σύστημα. Σύμφωνα με το μνημόνιο, το Υπουργείο Παιδείας αναλαμβάνει να καλύψει τις ανάγκες του σχολείου, με την απόσπαση εκπαιδευτικού προσωπικού από την Ελλάδα και την αποστολή του αναγκαίου διδακτικού και εποπτικού υλικού. Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων αναλαμβάνει να εξασφαλίσει το κτίριο, στο οποίο θα στεγάζεται το σχολείο, να μεριμνά για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου και την ασφάλεια των μαθητών, να εξασφαλίζει καθημερινά τις επιβαλλόμενες συνθήκες υγιεινής και γενικώς να παρέχει ότι απαιτείται για την συνεχή και την απρόσκοπτη λειτουργία του.

Η λειτουργία του σχολείου ξεκίνησε κατά το σχολικό έτος 2008-2009 με την λειτουργία προνηπιακής τάξης καθώς και των 3 πρώτων τάξεων του Δημοτικού. Το 2015 αναγνωρίζεται το Γυμνάσιο ως ισότιμο των Ελληνικών Σχολείων και το 2018 συμβαίνει το ίδιο και για το Λύκειο. Οι πρώτοι αποφοιτήσαντες του Λυκείου το σχολικό έτος 2018-2019 συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των Ελλήνων του Εξωτερικού με μεγάλη επιτυχία. Πρέπει να σημειωθεί ότι οι Aλλοδαποί-Aλλογενείς μαθητές του Λυκείου του Ελληνικού Σχολείου Βουκουρεστίου “ΑΘΗΝΑ” έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν με το βαθμό του απολυτηρίου τους στην επιλογή ειδικού ποσοστού θέσεων στα Ελληνικά Πανεπιστήμια, ενώ όλοι οι απόφοιτοι δύνανται να εγγραφούν σε Πανεπιστήμια του Εξωτερικού, ως εκ τούτου και της Ρουμανίας με τις προϋποθέσεις που θέτει κάθε χώρα για τους αποφοίτους Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης χώρας της Ευρωπαϊκής Ένωσης όπως είναι η Ελλάδα.

Το 2018 πραγματοποιήθηκε εορταστική εκδήλωση για τα 10 χρόνια λειτουργίας του αμιγώς Ελληνικού Σχολείου Βουκουρεστίου “ΑΘΗΝΑ”. Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ