Την Πέμπτη 04.10.2018 η κα Υφυπουργός επισκέφθηκε το Βουκουρέστι και παρευρέθηκε στην εορταστική εκδήλωση για τα 10 έτη λειτουργίας του αμιγώς Ελληνικού Σχολείου “ΑΘΗΝΑ”, η οποία έλαβε χώρα στο κτίριο της Ελληνικής Πρεσβείας. Στην εκδήλωση, απηύθυνε χαιρετισμό ο Πρέσβυς της Ελλάδας στο Βουκουρέστι, κ. Βασίλης Παπαδόπουλος, η Υφυπουργός Παιδείας κα Μερόπη Τζούφη και ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου κ. Αθανάσιος Μπαμπάλας. Ακολούθησε βράβευση των χορηγών του Σχολείου, καθώς και όσων συμβάλλουν στην καλή του λειτουργία. Στη συνέχεια η χορωδία του Δημοτικού Σχολείου ερμήνευσε το τραγούδι “Χώρα Ελλάδα μας Γλυκιά”, το οποίο είναι αποτέλεσμα συλλογικής προσπάθειας μαθητών 11 Ελληνικών Σχολείων από 5 Ηπείρους και 9 Χώρες (https://www.youtube.com/watch?v=ekJPf_lBPh8). Το χορευτικό αποτελούταν από ομάδα μαθητών του Γυμνασίου και το Λυκείου. Τέλος παρετέθη δεξίωση στη διάρκεια της οποίας οι μικρότεροι μαθητές του σχολείου, έσβησαν τα κεράκια της τούρτας για την συμπλήρωση των 10 χρόνων λειτουργίας.

Την Παρασκευή 05.10.2018, η κα Υφυπουργός, επισκέφθηκε το Ελληνικό Σχολείο “ΑΘΗΝΑ”, όπου αρχικά, μέσα σε πολύ ευχάριστο κλίμα, συνομίλησε με τους μαθητές του σχολείου και στην συνέχεια συναντήθηκε και ενημερώθηκε για την πορεία του, από το διδακτικό προσωπικό και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.

Πηγή: Πρεσβεία της Ελλάδος στο Βουκουρέστι