Την Δευτέρα 21.03.2022, το Λύκειο του Ελληνικού Σχολείου Βουκουρεστίου ¨ΑΘΗΝΑ¨ ανταποκρινόμενο στην πρόσκληση της  ΠΑΝΕΚΦΕ είχε τη χαρά να ζήσει μια εξαίσια συνεργατική εκπαιδευτική εμπειρία, πραγματοποιώντας  ένα από τα δέκα (10) πιο όμορφα  επιστημονικά πειράματα στην ιστορία της Φυσικής, «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης».  Η συγκεκριμένη δράση πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου από τους μαθητές της Β΄ Λυκείου και ενός τμήματος της Γ΄ Λυκείου, υπό την επίβλεψη των εκπαιδευτικών κας  Μωυσιάδου (μαθηματικός) και του κου Ευαγγελόπουλου (φυσικός). Κατά τη διάρκεια του πειράματος οι μαθητές χρησιμοποίησαν έννοιες της Ευκλείδειας Γεωμετρίας και της Τριγωνομετρίας για να επεξεργαστούν τις μετρήσεις τους από τη σκιά που ρίχνανε οι ράβδοι-κοντάρια την στιγμή της μεσουράνησης του ήλιου, προκειμένου να υπολογίσουν την ακτίνα τις Γης , ακολουθώντας την ευφυή μέθοδο του Ερατοσθένη.
Τα αποτελέσματα των μετρήσεων ήταν όλα εξαιρετικά! Μια τιμή που υπολογίστηκε για την  ακτίνας της Γης  ήταν 6,366,72 Km (Ενδεικτική τιμή R=6371 km), με απόκλιση μόλις 0,067%.  Το «Πείραμα του Ερατοσθένη» αποδεικνύει  πως η παρατήρηση και το πείραμα είναι μέρος της ζωής μας, αλλά και αναπόσπαστο κομμάτι της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Με τη συνεργασία μαθητών και εκπαιδευτικών σε μια τέτοια βιωματική, ανακαλυπτική δραστηριότητα προάγεται η αξία της επιστήμης , αλλά κυρίως αναδεικνύεται η αξία της συνδυαστικής σκέψης.
Ευχαριστούμε τους μαθητές για την άψογη συνεργασία τους!