Την Τετάρτη 20/03/2019 (Εαρινή Ισημερία) το Γυμνάσιο και Λύκειο του Ελληνικού Σχολείου Βουκουρεστίου «ΑΘΗΝΑ» ανταποκρινόμενο στην πρόσκληση των Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Σερρών, Λακωνίας, Πιερίας, Κω, Θεσπρωτίας και Αργολίδας σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Υπεύθυνων Ε.Κ.Φ.Ε. (ΠΑΝΕΚΦΕ) και την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, διοργάνωσε σε συνεργασία με το Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Χάλκης, τη δράση με τίτλο:  «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης 2019». Στη δράση δήλωσαν συμμετοχή περίπου 550 σχολεία συμπεριλαμβανομένων 2 σχολείων της Κύπρου, ενός της Αμπείου Σχολής του Καΐρου, του Ελληνικού Σχολείου Βουκουρεστίου και 5 σχολείων από τη Γερμανία, Ιταλία και Ισπανία, τα οποία συμπράττουν σε ευρωπαϊκά προγράμματα με ελληνικά σχολεία που συμμετέχουν σ’ αυτή.

Η συγκεκριμένη δράση πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές της Γ’ Γυμνασίου και της Α’ Λυκείου υπό την επίβλεψη του εκπαιδευτικού ΠΕ04.01 του σχολείου μας κου Ευστράτιου Βαλάκου. Κατά την διάρκεια των μετρήσεων του πειράματος και της επεξεργασίας αυτών, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με την ευφυή μέθοδο που χρησιμοποίησε ο Ερατοσθένης, και που αποτελεί εξαιρετικό παράδειγμα εφαρμογής της υποθετικο-παραγωγικής μεθόδου της Ευκλείδειας Γεωμετρίας. Αυτό άλλωστε ήταν και το κριτήριο έτσι ώστε το περιοδικό Physics World να το συμπεριλάβει μέσα στα 10 ομορφότερα πειράματα όλων των εποχών. Μετά τη διεξαγωγή του πειράματος το σχολείο μας ήρθε σε επαφή μέσω Skype με τους μαθητές του Γυμνασίου με Λυκειακές Τάξεις Χάλκης και τον εκπαιδευτικό κο Φώτη Φωτιάδη και έγινε ανταλλαγή των δεδομένων τους. Τα αποτελέσματα των μετρήσεων ήταν εξαιρετικά. Πιο συγκεκριμένα υπολογίστηκε η ακτίνα της Γης στα 6267,39 Km (μέση ακτίνα 6371 Km) δηλαδή απόκλιση μόλις 1,63%. Παράλληλα οι μαθητές και των δύο σχολείων υπολόγισαν και την μεταξύ τους απόσταση ορίζοντας την στα 926 Km.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab