Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί: Παναγιώτα Καλιακού, Στυλιανή Ξυνομήλου, Παναγιώτης Μπλίτσας

Σχετικά με το έργο

Το έργο αφορά μαθητές της Α’ Γυμνασίου. Πρόκειται για ένα διαθεματικό πρόγραμμα, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο των εξής μαθημάτων: Πληροφορικής, Οικιακής Οικονομίας, Ιστορίας και εργαστήρια δεξιοτήτων 21+.
Οι μαθητές θα παρουσιάζουν παραδοσιακές συνταγές διαφόρων περιοχών, θα ψηφίζονται οι καλύτερες και θα τις μαγειρεύουν. Επιπλέον και με αφορμή την παρουσίαση παραδοσιακών συνταγών, θα παρουσιάζουν συνεργατικά την ιστορία, τα ήθη και τα έθιμα της κάθε περιοχής. Επίσης θα παίζουν διαδικτυακά εκπαιδευτικά παιχνίδια και κουίζ, θα επικοινωνούν μέσω chat, forum και τηλεδιασκέψεων.

Στόχοι

1. Απόκτηση ψηφιακών δεξιοτήτων, 2. Συνεργατικότητα και επικοινωνία με μαθητές και καθηγητές άλλων σχολείων, 3. Εφαρμογή νέων τεχνολογιών
4. Καινοτόμες μέθοδοι διδασκαλίας, 5. Υιοθέτηση υγιεινών διατροφικών συνηθειών
6. Κοινωνικοποίηση, συνεργατικοτήτα, ευγενική συμπεριφορά στο διαδίκτυο.

Αναμενόμενα αποτελέσματα

Θα δημιουργήσουμε ένα δημόσιο twinspace, στο οποίο θα ανεβάζουμε τις εργασίες των μαθητών, τις παραδοσιακές συνταγές, ερωτηματολόγια, αξιολόγηση των δραστηριοτήτων, παιχνίδια, μπροσούρα με συμβουλές για την υγιεινή διατροφή των εφήβων, με σκοπό οι μαθητές να μάθουν για την Μεσογειακή διατροφή με τρόπο διασκεδαστικό και με τη χρήση καινοτόμων μεθόδων διδασκαλίας και χρήση της τεχνολογίας. Στο τέλος θα δημιουργήσουμε συνεργατικά ένα e-book των παραδοσιακών συνταγών των μαθητών.μαθητών μας.