Το Σάββατο 20 Μαρτίου 2021 και ώρα Ελλάδος 10.00 – 19.30  πραγματοποιήθηκε η επετειακή διαδικτυακή εκδήλωση «Από την πλάκα και το κονδύλι στην οθόνη και το πληκτρολόγιο», όπου συμμετείχε το Ελληνικό Σχολείο Βουκουρεστίου “Αθηνά” με ομάδα μαθητών του Λυκείου και υπεύθυνη εκπαιδευτικό τη φιλόλογο κ. Καυκά Ισιδώρα.

Στην εκδήλωση που διοργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, σε συνεργασία με τα 1ο, 2ο, 3ο και 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας και το ΝΟΗΣΙΣ – Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας, για να συμμετάσχουν στον εθνικό εορτασμό της επετείου των 200 ετών από την έναρξη της Επανάστασης του 1821, παρουσιάστηκαν εργασίες που εκπόνησαν μαθητές και μαθήτριες των σχολείων αρμοδιότητας της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, καθώς και ελληνικών σχολικών μονάδων του εξωτερικού.

Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑ: