Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί: Μαρία Παπαδοπούλου, Παναγιώτης Μπλίτσας

Σχετικά με το έργο

Οι μύθοι αποτυπώνουν το σύστημα των αξιών που οφείλει να διέπει τη συμπεριφορά των ανθρώπων, συμπυκνώνουν ένα μικρότερο ή μεγαλύτερο κομμάτι της εμπειρίας των κοινωνιών στις οποίες εμφανίστηκαν και εμπεριέχουν αλήθειες τις οποίες καταλαβαίνουμε πριν τις δούμε ή τις εξηγήσουμε με σαφήνεια.
Στο έργο μας μελετάμε μύθους που φέρνουν στην τάξη οι μαθητές μας (τοπικούς, αρχαιοελληνικούς, μύθους από τις χώρες των προσφύγων, μύθους από τις χώρες καταγωγής των γονιών τους). Το κάθε σχολείο προτείνει δύο μύθους. Τα σχολεία εταίροι επεξεργάζονται δημιουργικά μύθους των άλλων σχολείων. Όλοι μαζί αναζητούμε τις αξίες των μύθων που ακόμη και σήμερα μας συγκινούν και φτιάχνουμε συνεργατικά ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι.

Στόχοι

Οι μαθητές μας αναπτύσσουν τις κοινωνικές τους δεξιότητες καθώς συνεργάζονται για την επιλογή και την παρουσίαση των αγαπημένων τους μύθων. Αποφασίζουν από κοινού για τους μύθους που θα παρουσιάσει το σχολείο τους, ακολουθώντας δημοκρατικές διαδικασίες. Δημιουργούν ψηφιακά έργα και επικοινωνούν ψηφιακά και έτσι αναπτύσσουν το ψηφιακό γραμματισμό τους, γίνονται πολίτες του κυβερνοχώρου, αλληλεπιδρούν και ανακαλύπτουν τις ικανότητές τους στην επίλυση προβλήματος. Δημιουργούν εικαστικά έργα και αναπτύσσουν τη σχέση τους με τις τέχνες, αναδεικνύοντας τη δημιουργικότητά τους. Αναζητούν τις αξίες των μύθων και αναπτύσσουν την ηθική τους κρίση.

Αναμενόμενα αποτελέσματα

Το τελικό προϊόν θα είναι δημόσιο. Θα δημιουργήσουμε ένα παιχνίδι και ένα ηλεκτρονικό έντυπο δημόσια. Θεωρούμε ότι η συμμετοχή στο συγκεκριμένο eTwinning έργο θα εμπλουτίσει τη μεθοδολογία του μαθήματος των Καλλιτεχνικών, της Αρχαίας Ελληνική Λογοτεχνίας και της Πληροφορικής, προσφέροντας τους μια διαθεματική προοπτική και ενισχύοντας τα μαθησιακά κίνητρα των μαθητών μας.